Eurovision 2024’ü İsviçre kazandı

2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsviçre’nin temsilcisi Nemo, “The Code” isimli şarkısıyla 591 puan toplayarak kazandı. Şampiyonluk ödülünü geçtiğimiz yılın kazananı İsveçli Loreen’den alan Nemo, “Bu yarışmanın barış ve haysiyet için mücadele edebileceğini umuyorum,” dedi.

PROTESTOLAR VE OLAYLAR

Final öncesi ve sırasında birçok protesto ve kriz yaşandı. İsrailli şarkıcı Eden Golan, “Kasırga” adlı şarkısıyla sahnede yuhalandı ve “Filistin” sloganları duyuldu. Daha önceki provalarda da benzer tepkilerle karşılaşmıştı. Ayrıca İsrail’in jüri sonuçlarını açıkladığı sırada yuhalamalar yükseldi.

Protestolar sadece arenada değil, dışarıda da yaşandı. Malmö Arena önünde toplanan İsrail karşıtı grup, İsrail’in Eurovision’a katılımını protesto etti. Çıkan arbedede polis, 10 kişiyi gözaltına aldı. Grubun içinde İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de bulunuyordu ve polis müdahalesine karşı bir oturma eylemine başladı. Toplanan yaklaşık 300 Filistin destekçisi, polisin gözaltı uygulamasına tepki gösterdi.

VRT’NİN YAYINI KESMESİ:

Belçika’nın VRT televizyonu, final yayını sırasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ederek yayınını kesti. VRT’nin açıklamasında, “Bu, bir sendika eylemidir. İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz,” denildi.

Final Sıralaması:

Birinci: İsviçre, 591 puan

İkinci: Hırvatistan, 547 puan

Üçüncü: Ukrayna, 453 puan

Beşinci: İsrail, 375 puan

2024 Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre’nin zaferiyle sonuçlanırken, organizasyon boyunca süregelen protestolar ve yaşanan tartışmalar, etkinliğin siyasi ve sosyal meselelerle nasıl iç içe geçtiğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x